Kodėl verta?

Žmonėms, niekada nepatyrusiems sąmoningo sapno, kartais būna sunku suvokti, kokia yra to prasmė ir kodėl yra verta dėti didžiules pastangas bandant to išmokti. Bet paprastai užtenka vieno vienintelio  karto ir tokių klausimų nebelieka.

Įsivaizduokite, kad šią akimirką nebelieka jokių apribojimų. Viskas, absoliučiai viskas, apie ką tik pagalvotumėte, tampa įmanoma.

Norisi nuskristi į Egiptą pamatyti piramides? O gal išvysti Žemę iš kosmoso? Nuskristi į Mėnulį, Marsą, o galbūt kažkur toli į kitą galaktiką ar visai į kitas dimensijas?

Norėtumėt nueiti į pasimatymą su Bradu Pittu ar Angelina Jolie? O galbūt su Elviu Presley ar Marilyn Monroe? Padiskutuoti apie reliatyvumo teoriją su Einsteinu? Paplekšnoti per petį Vytautui Didžiajam ir kartu su juo sutriuškinti kryžiuočių kariauną Žalgirio mūšyje? Pamatyti priešistorinę Žemę su milžiniškais dinozaurais or galbūt Didįjį sprogimą ir Visatos pradžią?

O galbūt norėtumėt geriau pažinti save? Išlavinti savo socialinius ar fizinius įgūdžius? Išspręsti kankinančias problemas, atsikratyti košmarų ar gauti kūrybinį įkvėpimą, atsakymus į klausimus? Vystyti savo psichologinę ir fizinę gerovę? Tobulėti dvasiškai? Pažinti savo vidaus ir Visatos paslaptis?

Sąmoninguose sapnuose jokių apribojimų nėra. Tėra ribos, kurias mes nusibrėžiame sau patys. O mūsų pojūčiai sąmoninguose sapnuose niekuo nesiskiria nuo mūsų pojūčių pabudus. Tik skirtingai nei realybėje, sapnuose mes esame saugūs – ten mums nieko negali blogo nutikti.

Tad ar yra dar dvejonių, kodėl yra verta leistis į šią neįtikėtinai nuostabią kelionę?


Ką apie tai sako mokslas?

Sąmoningi sapnuotojai savo sapnuose pildo savo norus, tvarkosi su baimėmis ir košmarais, siekia dvasinių patirčių, vysto savo psichologinę ir fizinę gerovę, lavina įgūdžius, medituoja ir užsiima kitomis veiklomis – visa tai įtakoja pozityvią nuotaiką pabudus [1]. Sąmoningi sapnai suteikia tikrovišką realybės simuliaciją, paremtą analogiškais neuromechanizmais [2,3]. Neigiamų pašalinių sąmoningo sapnavimo efektų nėra nustatyta [4].

[1] Stumbrys, T., & Erlacher, D. (2016). Applications of lucid dreams and their effects on the mood upon awakening. International Journal of Dream Research, 9(2), 146–150. https://doi.org/10.11588/ijodr.2016.2.33114

[2] Dresler, M., Koch, S. P., Wehrle, R., Spoormaker, V. I., Holsboer, F., Steiger, A., Sämann, P. G., Obrig, H., & Czisch, M. (2011). Dreamed movement elicits activation in the sensorimotor cortex. Current Biology, 21(21), 1833–1837. https://doi.org/10.1016/j.cub.2011.09.029

[3] LaBerge, S., Baird, B., & Zimbardo, P. G. (2018). Smooth tracking of visual targets distinguish REM dreaming and perception from imagination. Nature Communications, 9, 3298. https://doi.org/10.1038/s41467-018-05547-0

[4] Stumbrys, T. (in press). Dispelling the shadows of the lucid night: An exploration of potential adverse effects of lucid dreaming. Psychology of Consciousness: Theory, Research, and Practice. https://doi.org/10.1037/cns0000288